Kościół pod wezwaniem Najświętszego  Serca Pana Jezusa

   Mosty zwodzone w Rybinie

   Żuławska kolej Wąskotorowa

   Dom podcieniowy w Żuławkach

   Most zwodzony w Tujsku

   Bursztynowa Komnata Stegna

   Przekop Wisły w Mikoszewie

   Rezerwat Mewia Łacha

   Prom Mikoszewo - Świbno





Stegna i okolice, dzięki atrakcyjnemu położeniu, wyjątkowemu mikroklimatowi i wspaniałym krajobrazom, zamieniają się latem w licznie odwiedzane ośrodki wypoczynkowe. Największym atutem gminy są piaszczyste plaże bogate w bursztyn i pasmo wydm porośniętych borami sosnowymi. Turystyka rozwija się głównie na obszarze Mierzei Wiślanej, gdzie leżą cztery najważniejsze miejscowości gminy: Stegna, Junoszyno, Jantar i Mikoszewo.


Teren gminy stwarza duże możliwości uprawiania sportów wodnych (żeglarstwa, kajakarstwa, motorowodniactwa) nie tylko poprzez bliskość morza, ale również dzięki występującej na tym terenie gęstej sieci rzek i kanałów żeglownych (ok. 50 km toru wodnego). Wypływając na wody gminy Stegna, np. rzeki Szkarpawy lub Wisły Królewieckiej, kierując się na zachód można siecią rzek i kanałów dopłynąć do Berlina, a stamtąd dalej w głąb Europy. Natomiast obierając kurs na wschód, czyli w kierunku Zalewu Wiślanego, wytrwali żeglarze dopłyną do Kaliningradu i dalej. Tutejsze wody to również wymarzone miejsce dla wędkarzy. Bogate w rybostan rzeki i kanały, to raj dla wędkarzy poszukujących przygody z białą rybą, a od maja z drapieżnymi szczupakami. Latem miłośników wędkarstwa spławikowego i gruntowego kusi karpiowe jeziorko w Jantarze, a jesienią wyprawy na grubą rybę na Wisłę. Wędkarze bez problemu znajdą nawet po sezonie miejsce zakwaterowania w jednym z gospodarstw agroturystycznych,lub całorocznych kwaterach i ośrodkach.


Spośród zachowanych w Stegnie obiektów ciekawe są domy drewniane z połowy XIX wieku. Najważniejszym zabytkiem tej miejscowości jest kościół o szkieletowej konstrukcji i polichromowanych sufitach zbudowany w latach 1681-1683. Jego wyposażenie pochodzi częściowo z okresu baroku. Atutem kościoła są organy, których piękne brzmienie ustępuje tylko organom z Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Na tym instrumencie latem każdego roku odbywają się tu koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego.


Osobliwością Mikoszewa jest przede wszystko przestrzeń międzywala w rejonie przeprawy promowej nad Przekopem Wisły, wypełniona dawną brukówką i placem brukowym. Obok przyczółków współczesnej przeprawy promowej istnieje tutaj w formie skośnego prostokąta, basen dawnej przeprawy promowej z 1895 r., obecnie pełniący funkcją małego portu rybackiego. Zachowała się także stara zabudowa związana z funkcjonowaniem przeprawy promowej w postaci przyportowego budynku murowanego z czerwonej licowej cegły, w którym obecnie mieści się bar.


W Drewnicy i Żuławkach - dawnych mennonickich wsiach przedzielonych rzeką Szkarpawą - znajdują się unikalne zespoły zabytków architektury z XVIII i XIX w. W Drewnicy znajduje się wiatrak przemiałowy "koźlak" (1718), zagrody holenderskie i domy gburskie. W Żuławkach zachowało się kilka domów podcieniowych, a w pobliżu wsi do tej pory działa potężna śluza Gdańska Głowa, która łączy Wisłę ze Szkarpawą kończącą swój bieg w Zalewie Wiślanym.


W pobliskiej Rybinie warte obejrzenia są dwa zabytkowe mosty zwodzone i uważany za jedyny na świecie kolejowy most obrotowy. W Stegnie znajdował się dawniej węzeł kolejki wąskotorowej na trasie Gdańsk-Krynica Morska.


Koło Mikoszewa, przy ujściu Wisły do Bałtyku, położony jest rezerwat " Mewia Łacha ". To przepiękny teren urozmaicony oczkami wodnymi i różnorodną roślinnością, gdzie swoje gniazda uwiło wiele rzadkich gatunków ptaków. Znajdują się tu kolonie mewy, ptaków siewkowych i blaszkodziobych, kolonie lęgowe rybitwy. Spotkać można także czaplę białą, bociana czarnego i żurawie.


W sezonie letnim Stegna, Jantar i Mikoszewo oferują wczasowiczom liczne imprezy, festyny, koncerty i turnieje piłki siatkowej oraz nożnej. W Stegnie, w lipcu i sierpniu, odbywają się koncerty organowe z udziałem wybitnych artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Od 1999 roku w Jantarze organizowane są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Dużym powodzeniem cieszy się również Ogólnopolski Zlot Żeglarski. W Muzeum Bursztynnictwa można obejrzeć wspaniałe okazy bursztynów i wyrobów z tego kruszcu.


Przez teren gminy Stegna przebiega kilka ciekawych szlaków turystycznych, m.in. Szlak Jantarowy (fragment Międzynarodowego Szlaku Dalekobieżnego Pieszego "E-9"), Szlak niebieski - Nadwiślański, a także trasa kolejki wąskotorowej (Żuławska Kolej Dojazdowa) i szlaki wodne wiodące przez liczne rzeki i kanały żuławskie na Zalew Wiślany lub na Wisłę.



źródło: http://www.zalew.org.pl/stegnac.phtml