URZĄD GMINY W STEGNIE  

ul. Gdańska 34, 82 - 103 STEGNA, tel.: (55) 247 81 71 / 247 81 72, fax: (55) 247 83 95

Odkryj Gminę Stegna




  • Należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej interesujących gmin Mierzei Wiślanej. Otoczona wodami Wisły, Szkarpawy i Morza Bałtyckiego jest jakoby wyspą.
22 listopada
piątek Kalendarz

Chcesz mieć wpływ na poprawę transportu w swoim mieście? Weź udział w konsultacjach

Zbyt mała liczba połączeń, słaba koordynacja, niedogodny dojazd do stacji kolejowych to tylko część “grzechów” transportu publicznego. Na jego poprawę ma wpływ powstający na zlecenie OMGGS Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. SUMP). Dzięki Planowi samorządy będą mogły ubiegać się o środki europejskie. Zapraszamy mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych powstającego dokumentu.

Weź udział w budowaniu Mobilnej Metropolii

Lepszy dojazd do stacji kolejowych, dodatkowe przejazdy autobusowe, poprawa koordynacji połączeń, wygodne węzły przesiadkowe, rozwój ścieżek pieszych i rowerowych to rozwiązania, na które czekają mieszkańcy Metropolii. W marcu na terenie Obszaru odbędzie się drugi etap konsultacji społecznych w ramach prac nad Planem Zrównoważonej Mobilności. Celem konsultacji jest weryfikacja i uzupełnienie scenariuszy, celów i działań proponowanych w ramach SUMPa. W terminie od 06.03 do 24.03 odbędzie się dziewięć spotkań. Konsultacje są otwarte, będzie je można śledzić także on-line. Na spotkania nie obowiązują zapisy, nagrania z ich przebiegiem udostępniane będą pod tym linkiem: tutaj. Dołączyć do spotkań można w dowolnym z terminów. Zachęcamy do udziału w tych poświęconych powiatowi zamieszkania lub miejsca pracy.

Harmonogram konsultacji wraz z linkami do spotkań

Wszystkie spotkania odbywają się online w godzinach 17:00-19:00.

06.03 – powiat gdański: DOŁĄCZ

07.03 – powiat kartuski: DOŁĄCZ

09.03 – powiat lęborski: DOŁĄCZ

13.03 – powiat malborski: DOŁĄCZ

14.03 – powiat nowodworski: DOŁĄCZ

16.03 – Trójmiasto: DOŁĄCZ

21.03 – powiat tczewski: DOŁĄCZ

23.03 – powiat wejherowski: DOŁĄCZ

24.03 – powiat pucki: DOŁĄCZ

Uwagi do dokumentu w terminie 6-26.03 można składać również mailowo lub tradycyjną pocztą: email: maciej.jendryczka@metropoliagdansk.pl; adres korespondencyjny: OMGGS ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk. W tytule korespondencji prosimy wpisywać hasło SUMP.

SUMP dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot

SUMP dla metropolii jest realizowany przy współpracy 51 gmin i miast oraz 8 powiatów z Obszaru Metropolitalnego. W pracach biorą udział eksperci z zakresu transportu, mobilności, bezpieczeństwa ruchu drogowego, przedstawiciele świata nauki oraz samorządów zrzeszonych w OMGGS. Duży nacisk położony jest na zaangażowanie mieszkańców jako przyszłych i obecnych uczestników ruchu. Na zlecenie Stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot SUMP jest przygotowywany przez konsorcjum firm A2P2 architecture&planning, Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej.

Co to jest SUMP?

Jest to długoterminowy plan przyjaznego transportu oraz maksymalnego wykorzystania infrastruktury dostępnej w miastach, gminach i powiatach. Dokument pozwala usystematyzować wszystkie działania transportowe na obszarze i realizować je w oparciu o długofalową wizję rozwoju zrównoważonej mobilności. Obejmuje m.in. analizę stanu obecnego, budowanie wizji, ustanawianie celów, aktywne komunikowanie, monitoring oraz ocenę wniosków i doświadczeń. Od tradycyjnego planowania transportu SUMP wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem obywateli i interesariuszy oraz koordynacją polityk międzysektorowych (transportu, zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej, zdrowia, bezpieczeństwa itp.).

Czego dotyczy SUMP?

Jest to plan, w którym znajdziemy informacje, gdzie powinien być wspierany transport pieszy, a gdzie rowerowy i samochodowy. SUMP będzie łączyć wszystkie dostępne środki transportu, ale zawsze duży nacisk będzie położony na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców. Ideą projektu jest zapewnienie równego, sprawiedliwego dostępu mieszkańców do wszystkich obszarów miast i powiatów, niezależnie od miejsca zamieszkania, sprawności fizycznej, wieku czy środka transportu, z którego dana osoba korzysta.

Harmonogram opracowywania SUMP OMGGS

sierpień 2022 - podpisanie umowy z wykonawcą na opracowanie Planu
styczeń 2023 - przekazanie wstępnego projektu Planu dla OMGGS
marzec 2023 - II etap konsultacji społecznych - konsultacje scenariuszy, celów i działań
marzec 2023 - opracowanie projektu Planu z uwzględnieniem wniosków z konsultacji
maj/czerwiec 2023 - III etap konsultacji społecznych projektu SUMP OMGGS
sierpień 2023 - przekazanie końcowej wersji Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Spotkania będą nagrywane. Uczestnicy konsultacji wyrażają zgodę na udostępnianie i przetwarzanie swojego wizerunku w ramach prac nad SUMP OMGGS.

Projekt finansowany jest z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.