URZĄD GMINY W STEGNIE  

ul. Gdańska 34, 82 - 103 STEGNA, tel.: (55) 247 81 71 / 247 81 72, fax: (55) 247 83 95

Odkryj Gminę Stegna




  • Należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej interesujących gmin Mierzei Wiślanej. Otoczona wodami Wisły, Szkarpawy i Morza Bałtyckiego jest jakoby wyspą.
22 listopada
piątek Kalendarz

Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców metropolii

Sopot, Gdańsk, Stegna, gmina i miasto Tczew oraz powiat gdański - w tych miejscach ruszył metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2. Propozycja jest skierowana do osób w wieku od 35 do 64 lat. W ramach wszystkich realizowanych projektów przeprowadzonych zostanie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. Projekt finansowany jest ze środków europejskich.
DLA KOGO PROGRAM PROFILAKTYKI?
Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z metropolitalnych bezpłatnych badań będą mogły skorzystać osoby aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, w szczególności w wieku 35-64.
NA CZYM POLEGA PROGRAM?
Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.
Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:
zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
podniesienie świadomości zdrowotnej,
redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
JAK SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU BEZPŁATNYCH BADAŃ?
Miasto Gdańsk + Gmina Stegna: https://bezcukrzycy.gdansk.pl
Już niebawem programem profilaktyki cukrzycy objęci zostaną również mieszkańcy:
powiatu kartuskiego (Kartuzy, Żukowo, Somonino, Przodkowo): https://www.kartuskipowiat.com.pl/.../program...
Gdyni oraz powiatu wejherowskiego i puckiego (Gdynia, Wejherowo, Reda, Rumia, Puck, Kosakowo, Władysławowo, Hel, Jastarnia, Luzino, Szemud): https://gcz.gdynia.pl/projek.../profilaktyka_cukrzycy_typu2/
9 MLN ZŁ NA WALKĘ Z CUKRZYCĄ W METROPOLII
Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych będzie 6 projektów mających na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę. Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.
Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „Wolni od cukrzycy Darmowe badania! Weż udział w programie profilaktycznych badań dotyczących cukrzycy typu drugiego. Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot Europejskie Fundusze URZAD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWAPOMORSKIEGO UniaE Europejska opeiskFundusz ozwojuRegionalnego”