URZĄD GMINY W STEGNIE  

ul. Gdańska 34, 82 - 103 STEGNA, tel.: (55) 247 81 71 / 247 81 72, fax: (55) 247 83 95

Odkryj Gminę Stegna


  • Należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej interesujących gmin Mierzei Wiślanej. Otoczona wodami Wisły, Szkarpawy i Morza Bałtyckiego jest jakoby wyspą.
25 kwietnia
czwartek Kalendarz

Neutralizacja obiektów niebezpiecznych zalegających w kanale Wisły Śmiałej- informacja o planowanych działaniach

Neutralizacja obiektów niebezpiecznych zalegających w kanale Wisły Śmiałej- informacja o planowanych działaniach

Urząd Morski w Gdyni informuje, że w okresie pomiędzy 14 a 18 września br. (zapasowy termin 21-25 września br.) w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku, przeprowadzona zostanie operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch obiektów niebezpiecznych – niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej. Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Operacja przewidziana jest na dwa dni i najprawdopodobniej, w zależności od warunków pogodowych, będzie miała miejsce 14 i 15 września br.

Urząd Gminy Stegna apeluje o ograniczenie przebywania na plaży w okolicach zejścia nr 90 (Mewia Łacha) w miejscowości Mikoszewo.

W ramach zadania, mając na uwadze moc ładunku wybuchowego znajdującego się w minach, wyznaczono strefę bezpieczeństwa, w której okresowo obowiązywać będą ograniczenia i zakazy:

  • 10730 m dla kapiących się - zakaz kąpieli (obszar wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej na odcinku: od Gdańsk Brzeźno - Park Brzeźnieński im. JJ Haffnera do miejscowości Mikoszewo gmina Stegna- Rezerwat „Mewia Łacha” włącznie;
  • 1400 m dla urządzeń precyzyjnych, aparatury pomiarowe;
  • 2100 m dla nurków w wodzie – zakaz prowadzenia wszelkich prac podwodnych;
  • 1000 m dla statków - zakaz przepływu, kotwiczenia i uprawiania rybołówstwa;
  • 500 m dla ludzi i zwierząt gospodarczych: strefa rażenia odłamkami – zakaz przebywania ludzi i zwierząt gospodarczych poza pomieszczeniami zamkniętymi (na lądzie i wodzie, wzdłuż biegu kanału Wisły Śmiałej)

Powyższa strefa bezpieczeństwa znajduje się wokół:

  • Pozycji zalegania obiektu nr 1 (obrotnica na rozgałęzieniu Wisły Martwej i Wisły Śmiałej)
  • Pozycji zalegania obiektu nr 2 (południowy kraniec grobli na Wiśle Śmiałej)
  • Pozycji neutralizacji obiektów niebezpiecznych
  • Trasy holowania obiektów niebezpiecznych w kanale Wisły Śmiałej, od pozycji zaleganiaw kierunku ujścia do Zatoki Gdańskiej, do wyznaczonej pozycji neutralizacji.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wydał w ww. zakresie stosowne zarządzenie porządkowe: https://www.umgdy.gov.pl/?p=36958


Rejon planowanego zniszczenia oraz strefy bezpieczeństwa



Strefa rażenia odłamkami - trasa holowania obiektów niebezpiecznych w kanale Wisły Śmiałej.


Dokładne dni przeprowadzenia operacji uzależnione są, jak wspomniano powyżej, od warunków pogodowych. Operację koordynuje Urząd Morski w Gdyni w zakresie działań na morzu oraz Pomorski Urząd Wojewódzki w zakresie działań w strefie brzegowej. Bezpośrednim wykonawcą przedsięwzięcia jest wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - Grupa Nurków Minerów 13 dTR.

Miny zostały zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni (Wydział Pomiarów Morskich). Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Długość takiego obiektu to ok. 220 cm, średnica  70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit. Jeden obiekt zalega na głębokości 7,7 m, drugi na głębokości na 4,1m.

Obecnie planowana akcja będzie drugą w tym roku, przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza miała miejscu w czerwcu – więcej na ten temat: https://www.umgdy.gov.pl/?p=35638 .

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, apelujemy o zastosowanie się do obostrzeń, które będą obowiązywały w dniu przeprowadzania neutralizacji min oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji ich neutralizacji (zniszczenia).

Obraz batymetryczny niebezpiecznego obiektu podwodnego uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni w rejonie wejścia na tor wodny na rzece martwa Wisła (Kanał Płonie), wykonanych w dniu 03.06.2020 r.



Obraz batymetryczny niebezpiecznego obiektu podwodnego uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni w rejonie wejścia na tor wodny na rzece martwa Wisła (Kanał Płonie), wykonanych w dniu 03.06.2020 r.



Obraz batymetryczny niebezpiecznego obiektu podwodnego uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni w rejonie południowego krańca grobli oddzielającej akwen Wisły Śmiałej i jeziora Ptasi Raj, wykonanych w dniu 25.06.2020 r.


Obraz batymetryczny niebezpiecznego obiektu podwodnego uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni w rejoniepołudniowego krańca grobli oddzielającej akwen Wisły Śmiałej i jeziora Ptasi Raj, wykonanych w dniu 25.06.2020 r.