URZĄD GMINY W STEGNIE  

ul. Gdańska 34, 82 - 103 STEGNA, tel.: (55) 247 81 71 / 247 81 72, fax: (55) 247 83 95

Odkryj Gminę Stegna




  • Należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej interesujących gmin Mierzei Wiślanej. Otoczona wodami Wisły, Szkarpawy i Morza Bałtyckiego jest jakoby wyspą.
22 listopada
piątek Kalendarz

PAMIĘTAMY

W związku z 75. ROCZNICĄ WYZWOLENIA KL STUTTHOF – 9 MAJA 2020 r.

Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Pan Piotr Tarnowski wydał oświadczenie, w którym napisał:

„(…) Świat zachorował. Dziś rozsądek i odpowiedzialność nakazują podjąć wszelkie możliwe środki, by owa choroba ustąpiła. 75 lat temu świat również chorował. Jednym z objawów były dymiące kominy krematoriów, również w miejscu wówczas nazywanym Konzentrationslager Stutthof. Tu w imię opętańczej ideologii oddały życie tysiące ludzi, a Ci którzy przeżyli wyszli poranieni niewyobrażalnym cierpieniem. 9 maja, jak co roku mieliśmy przybyć pod Pomnik Walki i Męczeństwa by upamiętnić tych, którzy doświadczyli w tym miejscu niepojętego dla innych zła. Spotykać się w obecności Świadków Historii, ich Rodzin i innych, którzy przybywają by zrozumieć Stutthof. …”

Pomimo panującej pandemii i związanych z nią ograniczeń w dniu 09.05.2020 r. stawiliśmy się choć w bardzo wąskim gronie, by uczcić  pamięć ofiar „Marszu śmierci” i wydarzeń 1945 r. Urząd Gminy w Stegnie reprezentowała Sekretarz Gminy Pani Beata Burliga, Radnych Rady Gminy Stegna Pani Brygida Drągowska, mieszkańców Mikoszewa Pani Sołtys Iwona Mickiewicz i społeczność szkolną dyrektor Katarzyna Janowska. Po odczytaniu krótkiej refleksji, minutą ciszy  i zapaleniem zniczy oddaliśmy cześć pamięci ofiar.

Warto odwiedzić miejsce pamięci w Mikoszewie nad Wisłą, przy promie.

Sztutowo, Mikoszewo, Świbno, Cedry Małe, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Kolbudy… - tak przebiegała trasa pierwszej ewakuacji więźniów z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Trasa tragicznego marszu śmierci. W styczniu 1945r. ożyła w sercach więźniów nadzieja na wyzwolenie, lecz nikt z nich nie przewidywał, że skutki będą tak przerażające. Ustawieni w pięciu kolumnach, głodni i słabi, zmuszeni byli iść wiele kilometrów dziennie. Mimo tego, że w każdej kolumnie maszerowały tysiące więźniów, to dla każdego była to samotna droga i walka o własne życie. Wielu z nich nigdy nie dotarła do celu. Podobną nadzieją musieli żyć ci, których w kwietniu 1945r. na mocy rozkazu o ewakuacji wyprowadzono poza mury obozowe. Pognano ich pospiesznie w kierunku zachodnim, aby zdążyć przed zbliżającą się armią radziecką.
W tych ostatnich dniach kwietnia w „rejs śmierci” wyruszyło ok. 4,4 tys. więźniów Stutthofu.

Gdy piechotą lub ściśnięci w wagonach kolejki wąskotorowej dotarli do Wisły w Mikoszewie (ówczesnym Nickelswalde), załadowano ich na barki, które miały drogą morską dowieźć ich na terytorium III Rzeszy. Załadunek odbywał się w strasznym pośpiechu. Najsłabsi więźniowie nie mogli przejść po wąskich kładkach i wpadali do wody, skąd nikt nie próbował ich wyciągnąć. Ich ciała znalazły w wodzie swój grób.

Tylko połowa więźniów ewakuowanych drogą morską przeżyła rejs. Wielu z nich zmarło już po wyzwoleniu.

Hołdem dla tych, którzy ponieśli tak tragiczną śmierć, jest stojący nad brzegiem Wisły kamień. Symbol szacunku i jednocześnie podziwu dla wszystkich więźniów ewakuowanych w 1945 roku. Ciężko sobie wyobrazić, jakim trudom musieli sprostać i jak wielka musiała być ich  wola walki. Większość z nich nie doczekała się swojego grobu. To miejsce to symboliczny grób ich wszystkich.

8 maja 1997 roku Szkoła w Mikoszewie, zważając na historię, jaką mieści on w sobie, przyjęła obelisk jako zabytek szkolny. Od tego czasu kolejni Dyrektorzy Szkoły w Mikoszewie jak również grono pedagogiczne oraz uczniowie obejmują opiekę nad nim i pielęgnowanie jego wartości historycznych. Mieszkańcy miejsca tych okrutnych zdarzeń, często mijają ten pomnik, spacerują trasą, która dla wielu była ostatnią w życiu.  Mikoszewski obelisk stanowi miejsce pamięci.