URZĄD GMINY W STEGNIE  

ul. Gdańska 34, 82 - 103 STEGNA, tel.: (55) 247 81 71 / 247 81 72, fax: (55) 247 83 95

Odkryj Gminę Stegna




  • Należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej interesujących gmin Mierzei Wiślanej. Otoczona wodami Wisły, Szkarpawy i Morza Bałtyckiego jest jakoby wyspą.
12 lipca
piątek Kalendarz

Informacja na podstawie wytycznych GIS w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem




KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania:

(1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub

(2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.

Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:

a)      kryteria kliniczne

Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:

- gorączka

- kaszel

- duszność

a)      kryteria epidemiologiczne

Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów: podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa

Miała kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)

Pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej,
w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.

 

ZALECENIA

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy
z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Dworze Gdańskim tel. 55 247 57 01 w godzinach od 730 do 1505 telefon alarmowy 513 025 100
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, 80-214 Gdańsk, telefon 58 341 55 47 lub Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej,  ul. Powstania Styczniowego 9B, 81-519 Gdynia,  telefon 58 699 85 78

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

  1. Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
  2. Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną (Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Dworze Gdańskim tel. 55 247 57 01 w godzinach od 730 do 1505, telefon alarmowy 513 025 100 )
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego: Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, Mariana Smoluchowskiego 18, 80-214 Gdańsk, telefon 58 341 55 47 lub Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej  Powstania Styczniowego 9B, 81-519 Gdynia,  telefon 58 699 85 78

uwaga: nie poruszaj się środkami transportu publicznego w celu dotarcia do szpitala  

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną (Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Dworze Gdańskim tel.55 247 57 01 w godzinach od 730 do 1505 telefon alarmowy 513 025 100)

Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?

  • pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
  • prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
  • osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
  • ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.

Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:

  • pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
  • poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej
    w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
  • jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.

4) Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:

  • Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
  • Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, pozostałe osoby nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów.
  • W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, (Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Dworze Gdańskim tel.55 247 57 01 w godzinach od 730 do 1505 , telefon alarmowy 513 025 100) aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.

5) Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

6) Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.