Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Dzień Osadnika Drukuj Stworz PDF

W sobotę 30 września w Nowym Dworze Gdańskim odbyła się czwarta edycja obchodów „Dnia Osadnika”. W uroczystościach upamiętniających przybycie na Żuławy pierwszych po  II wojnie światowej osadników, wzięli udział uczniowie ZSP w Drewnicy - z klasy V b wraz z wychowawcą Aurelią Liguz i rodzicami.

Uczestnicy wydarzenia, przebrani w stroje osadników, maszerowali wspólnie ulicami miasta w uroczystym przemarszu, który rozpoczął się na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej.  Oddali hołd pierwszym przesiedleńcom, zatrzymując się  przed obeliskiem Żuławskich Pionierów. Następnie pochód przeszedł pod Żuławski Ośrodek Kultury i Żuławski Park Historyczny, gdzie zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Dla uczestników przygotowano również poczęstunek – dania tradycyjnej kuchni pierwszych osadników.

Ważnym punktem tegorocznego Dnia Osadnika był wykład historyczny i premiera najnowszej książki Marcina Owsińskiego  „ Tiegenhof/Nowy Dwór w 1945 roku .Koniec i początek miasta Żuławach”.

 Uczestnicząc w tej żywej lekcji historii i dzieci, i dorośli przenieśli się w czasie i doświadczyli niezapomnianych przeżyć. Tę przygodę z historią na pewno zapamiętają na długo ;)  

Liczba wyświetleń: 314