Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Uczniowie spotkali się z amerykańskimi żołnierzami i dyplomatą Drukuj Stworz PDF

Attache Amerykańskiej Ambasady Stephen Dreikorn odwiedził wraz z grupą amerykańskich żołnierzy Zespół Szkół w Stegnie. Towarzyszyła im Pani Dominika Dowgiert, kierownik American Corner Gdańsk (Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku), która jednocześnie była tłumaczem naszych Gości oraz koordynatorem całego spotkania.   Swoją obecnością zaszczycił nas Zastępca Wójta Gminy Stegna Pan Tomasz Gajewski.

Amerykanie przywieźli ze sobą książki do biblioteki szkolnej – kilkanaście kartonów książek w języku angielskim. Dzieci amerykańskich żołnierzy stacjonujących w bazach w Polsce pytały, czy książki z których korzystały, przydadzą się innym dzieciom. Postanowiliśmy przekazać je dzieciom z polskich szkół - mówił Stephen Dreikorn.
Książki trafiły do szkolnej biblioteki.

- Ja uczę się języka polskiego, wy uczcie się angielskiego - to bardzo ważne, dzięki temu będziemy mogli się porozumiewać ze sobą - mówił do uczniów ZS w Stegnie Stephen Dreikorn.

Uczniowie mieli okazję przekonać się, że dyplomata nieźle posługuje się językiem polskim. Natomiast szef zespołu amerykańskiej armii, który odwiedził nas, kpt. Thomas Opalak przyznał się, że ma polskie korzenie i z radością odwiedził kraj przodków. Uczniowie nagrodzili go gromkimi brawami.
Po krótkim apelu dyplomata wraz z żołnierzami spotkał się z uczniami klas gimnazjalnych, na żywej lekcji języka angielskiego.

Młodzież pytała: Czy trudno być kobietą w wojsku (US Army reprezentowała m.in. Maria, żołnierka), amerykańskie miasta i polskie korzenie Amerykanów…    Amerykanów ugościliśmy ogórkową i schabowymi, które bardzo im smakowały. Piosenką w języku angielskim powitała grupę uczennica Marta Cieśla.

Serdecznie dziękuję Pani Bożenie Dowgiert, pracownikowi  Publicznego Przedszkola w Stegnie za polecenie naszej placówki, wszystkim pracownikom ZS w Stegnie za pomoc w organizacji tego spotkania, a przede wszystkim Pani Agnieszce Rudzińskiej, nauczycielowi języka angielskiego  za tłumaczenie i pomoc uczniom w kontaktach z Amerykanami.


Redaktor tekstu: Wicedyrektor ZS w Stegnie Katarzyna Deka

Liczba wyświetleń: 468