Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Komunikat - pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej w okresie Wszystkich Świętych Drukuj Stworz PDF

Szanowni Państwo,

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych to organizacja społeczna, która od lat opiekuje się żuławską wąskotorówką. Kolej powstała na przełomie XIX i XX wieku, reaktywowana przez miłośników obecnie przewozi ponad 70 tysięcy podróżnych rocznie, głównie w sezonie letnim zapewniając sprawną komunikację na Żuławach i Mierzei.

 

Naszą unikatową w skali kraju tradycją jest uruchamianie pociągów w okresie Wszystkich Świętych. Jako jedyna kolej wąskotorowa w Polsce pełnimy funkcję "tramwaju" - niczym miniaturowa "Szybka kolejka miejska" będziemy w dniach 31 października (czwartek), 1 listopada (piątek) i 2 listopada (sobota) kursować po Żuławach, a przede wszystkim pomiędzy przystankami zlokalizowanymi na terenie miasta Nowy Dwór Gdański:

 

1. Cyganka Przejazd – przystanek obok przejazdu kolejowego na drodze wojewódzkiej nr 502 w miejscowości Cyganka.

2. Nowy Dwór Gdański Żelichowo – przystanek obok przejazdu kolejowego przy ulicy Bałtyckiej.

3. Nowy Dwór Gdański ul. Kochanowskiego – przystanek obok przejazdu kolejowego przy ulicy Kochanowskiego.

4. Nowy Dwór Gdański Dworzec Kolejowy – główna stacja kolei wąskotorowej przy ulicy Dworcowej 29.

5. Nowy Dwór Gdański Cmentarz Komunalny – przystanek tuż obok Cmentarza Komunalnego przy ulicy Cmentarnej.

 

Mieszkańcy różnych części Nowego Dworu mogą korzystać ze dodatkowych przystanków, uruchomionych specjalnie na tę okazję. Mieszkańców miejscowości do których kolej wąskotorowa nie kursuje zapraszamy do pozostawienia samochodów na parkingu na stacji w Nowym Dworze przy ul. Dworcowej 29. To pozwoli na kilkuminutową podróż wagonikiem kolejowym a przez to chwilę wytchnienia w poszukiwaniu miejsca parkingowego przy głównej bramie Cmentarza Komunalnego. Co roku większy tłok utrudnia i tak niekomfortową podróż samochodem na cmentarz.

 

Dodatkowo, w dniach 31 października, 1 listopada i 2 listopada wyjadą na szlak pociągi do Sztutowa, Stegny, Rybiny i Tujska co umożliwi odwiedziny na grobach bliskich także mieszkańcom tych miejscowości.

 

Atrakcyjny cennik obejmuje taryfę promocyjną - na obszarze Nowego Dworu za przejazd w jedną stronę zapłacimy zaledwie 2 zł. Również podróżni na odcinkach ze Sztutowa i Stegny będą mogli odbyć przejazd w cenie od 4 do 5 zł w jedną stronę. Uprawnionym osobom przysługują bilety z ulgą ustawową.

 

Co najważniejsze - pociąg na główną Mszę świętą w dn. 1 listopada 2019 r. (piątek) odjedzie z przystanków:

Sztutowo godz. 9:30, Stegna godz. 9:45, Cyganka-Przejazd godz. 10:19, Nowy Dwór Gdański Żelichowo godz. 10:22, Nowy Dwór Gdański Kochanowskiego godz. 10:25, Nowy Dwór Gdański Dworzec Kolejowy godz. 10:38. Na miejsce pociąg dojedzie na 10:45 (tuż przed Mszą Świętą). Powrotny pociąg wyjedzie sprzed Cmentarza w Nowym Dworze Gdańskim o godz. 12:20 (po Mszy św.).

 

Wszystkie szczegóły w tym rozkład jazdy znajdą Państwo na stronie www.kolejzulawska.pl

 

Zachęcamy do skorzystania z usług Żuławskiej Kolei Dojazdowej nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale także w okresie "Wszystkich Świętych". Prosimy o przekazanie informacji wszystkim zainteresowanym.

 

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych

Załączniki

Typ Opis Data Dodał
załącznik RJ-Wszystkich-Świętych-2019.pdf 2019-10-28 11:51:22 Ruciński Adam Wojciech
Liczba wyświetleń: 200