Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

„Mój płaski kraj Żuławy”- spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Kasperkiem w ZSP w Drewnicy Drukuj Stworz PDF

22 października w ZSP w Drewnicy odbyło się spotkanie autorskie z panem Andrzejem Kasperkiem- pisarzem, eseistą, doktorem nauk humanistycznych. Wydarzenie współorganizowały Biblioteka Publiczna Gminy Stegna Filia w Drewnicy oraz Biblioteka Szkolna ZSP Drewnica.

 Autor promował swoją najnowszą książkę „Mój płaski kraj Żuławy”, która jest zbiorem opowiadań o regionie, a także o mieszkańcach Żuław i ich codziennym życiu. W publikacji tekst ozdobiony jest pięknymi żuławskimi zdjęciami.

Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Dyrektor ZSP w Drewnicy pani Bożeny Kowitz, która przywitała wszystkich gości. Następnie uczennica klasy 8a ,Jaśmina Natkańska, zaprezentowała ulubiony wiersz pana Andrzeja, autorstwa Czesława Miłosza pt. „Żuławy”.

Dalszą część spotkania poprowadził pan Radosław Kubus, nauczyciel historii, który rozmawiał z autorem o jego książce. Pan Andrzej przybliżył czytelnikom proces pracy nad tą publikacją, podał motywacje i inspiracje do stworzenia publikacji. Pisarz odniósł się również do ciekawostek związanych z naszymi miejscowościami – np. do pobytu Czesława Miłosza w Żuławkach i Drewnicy oraz opowiedział o śmierci jego matki. Autor opowiedział także o problemach, na które natknął się podczas pisania, a okazało się, że największym był… pomysł na tytuł książki. Innym bardzo ważnym problemem poruszanym w publikacji jest wielokulturowość Żuław oraz tożsamość żuławska, która tworzy się dopiero od 1945 roku, dopiero zapuszczamy tutaj korzenie i dlatego dopiero teraz nasz region jest odkrywany przez pasjonatów i turystów.

Słuchając całego spotkania widzowie mogli przekonać się, że książka „Mój płaski kraj” jest dla każdego. Dla każdego, kto chce poznać nasz piękny mały kraj, jest swoistym przewodnikiem po historii i codzienności Żuław. Jest to również publikacja dla wszystkich tych, którzy tu mieszkają, żyją i czują się Żuławiakami.

                                                                                                                                          W. Urbaniak i A. Krokosz

 

Liczba wyświetleń: 181